Program

Programul complet ALPIN FILM FESTIVAL
Aici găsiți programul complet pe zile al festivalului
  • Gala deschidere Alpin Film Festival

    ALPIN FILM FESTIVAL SE DESCHIDE CU SUPERHOMBRE, UN FILM DESPRE HORIA COLIBĂȘANU.

    19:00
  • Superhombre

    Competiția internațională | Competiția românească

    _______________________
    AULA SERGIU CHIRIACESCU

    România- 2019

    19:00
  • CEAHLAU SPECTACOLUL NATURII

    Competiția românească
    _______________________
    Cinemateca Patria

    Documentar – 2019 – 35 min.
    Regizor: DAN CUREAN

    20:00
  • VARFURILE DIN ROMANIA

    Competiția românească
    _______________________
    Cinemateca Patria

    Scurt metraj Documentar / Short Documentary – 2019 – Romania – 21 min.
    Regizor: MATEI ANGHELESCU

    19:00
  • THE ASCENT OF EVEREST – ASCENSIUNEA EVERESTULUI

    Competiția internațională
    _______________________
    Centrul Cultural Reduta

    Documentar – 2019 – Marea Britanie / Italia – 57 min.
    Regizor: ANTONELLO PADOVANO
    Premii: TRENTO, BILBAO, KATHMANDU, TORELLO MOUTAIN FILM FESTIVAL 2019 – in competition

    18:30
  • THE LAST MOUNTAIN - ULTIMUL MUNTE

    Competiția internațională
    _______________________
    Centrul cultural Reduta

    Documentar – 2019 – Polonia – 83 min.
    Regizor: Dariusz Załuski
    Premii: Considerat de Festivalurile de film de munte din intreaga lume drept Cel mai bun film de munte al anului 2019

    19:30
  • BUCOVINA - TARA OAMENILOR FAGI

    Competiția românească
    _______________________
    Cinemateca Patria

    Documentar – 2019 – 78 min.
    Regizor: FLORIN KEVORKIAN

    20:00
  • PE URMELE HOTILOR DE LEMNE (RECORDER)

    Competiția românească
    _______________________
    Centrul cultural Reduta

    Documentar - 2019
    REGIZOR : ALEX NEDELEA - RECORDER

    18:30
  • TREELINE – LIZIERA

    Competiția internațională
    _______________________
    Centrul Cultural Reduta

    Documentar - 2018 - SUA, CANADA, JAPONIA – 40 min.
    Regizor: Jordan Manley
    Premii: Grand Prize Bilbao Mendi Festival 2019

    19:15
  • LE TEMPS DES FORETS – TIMPUL PADURII

    Competiția internațională
    _______________________
    CENTRUL CULTURAL REDUTA

    Documentar - 2018 - Franta – 94 min.
    Regizor: François-Xavier Drouet
    Premii: Locarno International Film Festival 2018 - Premiul Criticii

    20:00
  • BANATUL MONTAN – Drumul fierului

    Competiția românească
    _______________________
    Cinemateca Patria

    Documentar – 2019 – Romania – 53min.
    Regizor: OANA RALUCA GHIOCEL

    19:00
  • IOANA CU PACE

    Competiția românească
    _______________________
    Cinemateca Patria

    Documentar – 2019 – Romania – 25 min.
    Regizor: DITE DINESZ

    20:00
  • TREI ZILE DIN VIATA MARIEI

    Competiția românească
    _______________________
    Cinemateca Patria

    Scurt metraj Documentar / Short Documentary – 2019 – Romania – 24 min.
    Regizor: OANA RALUCA GHIOCEL

    20:30
  • ENIGMA SFINXULUI DIN CARPATI

    Competiția românească
    _______________________
    Cinemateca Patria

    Documentar – 2019 – Romania – 53min.
    Regizor: OANA RALUCA GHIOCEL

    21:00
  • SELECȚIE SCURT METRAJE

    DURUL / RIAFAN / TREBUIE SA VORBIM DE KEV / MISCAREA / BENY / DEVOTED LIMIT
    _______________________
    Visssual

    17:00
  • Drømmeland

    Competiția internațională
    _______________________
    Centrul Cultural Reduta

    Documentar / Documentary – 2019 – The Netherlands – 72 min.
    REGIZOR : Joost van der Wiel
    PREMII : Best Movie - DUTCH MOUNTAIN FILM FESTIVAL 2019

    17:00
  • PIANO TO ZANSKAR / UN PIAN LA ZANSKAR

    Competiția internațională
    _______________________
    Centrul Cultural Reduta

    Documentar / Documentary – 2018 – United Kingdom – 86 min
    Regizor: MICHAL SULIMA
    Premii: Grand Prize Banff Mountain film festival 2019

    19:00
  • THE WEIGHT OF WATER - GREUTATEA APEI

    Competiția internațională
    _______________________
    Centrul Cultural Reduta

    Documentar / Documentary – 2018 – USA – 79 min
    Regizor: MICHAEL BROWN
    Premii: Grand Prize-Premiul publicului, BANFF 2018 & Best Documentary, Denver Festival 2018

    20:30
  • MANASLU – MUNTELE DE SUFLET

    Competiția internațională
    _______________________
    Centrul cultural Aurel Stroe

    Documentary – 2018 – Austria – 123 min.
    Regizor: GERALD SALMINA
    Premii: Best Movie Category "Mountaineering" - Gorniskega Filma, Sovenia

    18:00
  • FISSURE

    Competiția internațională
    _______________________
    Centrul cultural Aurel Stroe

    Short movie, documentary – 2018 – Switzerland – 26 min
    Regizor: Christophe Margot
    Premii: FIFAD Diablerets, Competition

    19:30
  • WHITE CARPATHIA

    Competiția românească | Competiția internațională
    _______________________
    Cinemateca Patria

    Documentar – 2019 – Romania – 40 min.
    Regizor: CHARLES OTTLEY

    19:00
  • DESCOPERĂ ECO ROMANIA

    Competiția românească
    _______________________
    Cinemateca Patria

    Documentar / Documentary – 2019 – Romania – 70 min.
    Regizor: MIHAI MOICEANU

    20:15
  • SPIRIT OF JAGUAR / SPIRITUL JAGUARULUI

    Competiția internațională
    _______________________
    Centrul cultural Aurel Stroe

    Documentary – 2019 – Slovacia – 58 min.
    Regizor: Pavol Barabas
    Premii: Grand Prize for Best Adventure Film - Dijon International Adventure Film Festival

    17:00
Event Search

You should choose a search result page. You can choose the page from the Theme Options > Events > Event Search Results Page option.